W setną rocznicę urodzin Artysty Biblioteka Narodowa, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wydała album monograficzny ANTONI KENAR 1906 - 1959 opracowany przez Urszulę Kenar.

„Obszerny i zróżnicowany materiał książki porządkuje chronologia biografii ułożonej w rozdziały ilustrujące różne aspekty życia i twórczości Kenara. Istotną rolę odgrywa tu albumowa dokumentacja prac plastycznych Artysty - zarówno tych zachowanych jak i takich, które pozostały już jedynie na fotografii. Najbliższy ich kontekst tworzą osobiste szkice i notatki bohatera monografii, a także zdjęcia z rodzinnych albumów. Przewodnią osią tej biograficznej opowieści są bogate faktograficznie, pisane z literacką pasją, obszerne fragmenty wcześniej publikowanych wspomnień Haliny Kenarowej - żony Artysty, towarzyszącej mu we wszystkich działaniach z pełnym zrozumieniem i oddaniem.” [red. Małgorzata Kozłowska]

Do książki dołączono płytę z filmem Konstantego Gordona Szkoła Kenara, wyprodukowanym przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w 1958 r.


Antoni Kenar - Podziękowania